תשתית מחשוב לעסק

עדכון: 02/08/2021

מנשה בטיטו היזם מאתר משרד אונליין שלח לנו כמה עדכונים למאמר – תודה מנשה.

יזמים בתחילת דרכם, מגלים באופן טבעי שהם נדרשים ללמוד תחומים חדשים ולפעול בהם. זאת, מאחר שעסק איננו רק התחום המרכזי בו עוסקים או הרעיון המבריק שלכם, אלא הוא מחייב עיסוק במגוון היבטים נוספים. אחד המרכזיים שבהיבטים אלה הוא המחשוב והטיפול בו מתחיל מהקמת תשתית מתאימה. כיצד עושים זאת?

לעבוד עם ספקים איכותיים

העבודה עם ספקי מחשוב איכותיים, חשובה תמיד לעסקים. היא חשובה שבעתיים, עבור עסקים בתחילת דרכם. תשתיות המחשוב מעלות בהתמדה סיבוכים טכניים שונים, אתגרים, תקלות וכדומה. עבודה עם ספק איכותי, מקלה על מתן מענה מהיר ויעיל לכך, באופן שמסייע לכם להתמקד כמה שיותר בליבה העסקית, במקום להוציא משאבים רבים, על היבטים טכניים ומשניים. עסק חדש במיוחד, חווה שינויים רבים. הדבר האחרון שתרצו, הוא שהיבטים טכניים כאלה יעכבו אתכם מלצמוח ולהשתנות במהירות. כדאי לעבוד עם מספר מצומצם של ספקים איכותיים, אשר מציעים מגוון שירותים רחב. לשם ההמחשה – GNS מציעה ERP בענן, שירותי אחסון בענן, גיבוי, התאוששות מאסון והמשכיות עסקית, שרתים וירטואליים VPS (Virtual Private Server), שירותי NOC ותמיכה טכנית, תחזוקת שרתים ותמיכה. בתחום האבטחה, תמצאו אצלה הגנה ממתקפות DDoS, פיירוול בענן ו-WAF. מבחינת ביצועים – Load Balancers ו-CDN. כך שניתן להשיג מספק כזה את מרבית הרכיבים, אשר דרושים לתשתית מחשוב איכותית.

להבין מה דרוש

כמובן, שלב ראשוני חיוני יהיה להבין ולהגדיר היטב, אילו שירותי מחשוב אתם ספציפית צריכים. הכול נובע למעשה, מהשימוש העסקי שדרוש לכם במחשוב. שימוש זה, ניתן לחלוקה גסה לשניים: דברים שכל עסק זקוק להם ודברים שמיוחדים לכם. כל עסק זקוק, למשל, לאחסון מידע. היכן שיש אחסון מידע, נדרש כמובן גם גיבוי איכותי ועיסוק בכל נושא השחזור, התאוששות מאסון והמשכיות עסקית. דוגמה לדבר מיוחד שאתם עשויים להזדקק לו מבחינת תשתית מחשוב, הם שירותי Kubernetes מנוהל (GNS מציעה גם את זה, אגב).

פנימי או חיצוני?

מבחינת התכנון והמימוש של התשתית, עולה מייד השאלה, האם לעשות את הדברים בעצמכם או בעזרת ספק חיצוני? האם לתכנן לבד? סביר שאין לכם את הידע המלא שדרוש לשם כך. בכל מקרה, עבור תחומי מחשוב מיוחדים, תזדקקו כנראה לייעוץ מקצועי. גם עשוי להיות משתלם להשקיע בכך, עבור השלב הראשוני של תכנון והקמת תשתיות. שאלה נוספת, היא האם להשתמש במחשוב פנימי אצלכם או במחשוב חיצוני? שירותי ענן, מספקים כיום אלטרנטיבה כל כך נוחה ואיכותית למחשוב פנימי, שאין כמעט עסק שלא משתמש בהם. יש להם גם יתרונות מסוימים, אשר עושים אותם אטרקטיביים במיוחד לעסקים חדשים (הגמישות, התשלום הנוח לפי שימוש ועוד). שאלה נוספת, אשר קשורה לכך, היא מי ינהל את תשתיות המחשוב שלכם? האם להעסיק מנהל מחשוב משלכם או  להיעזר בניהול חיצוני? שירותי ענן מצמצמים גם את הדילמה הזו, מאחר שהם בניהול של ספק השירות.

שיווק מודרני – אתר וקידומו

עוד היבט שחייבים להתייחס אליו מבחינת תשתיות מחשוב, הוא נושא השיווק. הקשר בין השניים, הדוק מאוד כיום. שיווק מודרני, עושה שימוש בין השאר באתר אינטרנט של העסק וברישות חברתי. בהקשר זה, חשוב במיוחד קידום אתרים מקצועי (וזה דבר שבהחלט תרצו להשאיר למומחים). נושא זה משמעותי לכל עסק, אבל חשוב במיוחד עבור עסקים שפועלים בעיקר ברשת האינטרנט.

לסיכום

הקמת תשתית מחשוב לעסק חדש הוא נושא רחב ועשיר בפרטים. דווקא משום כך, מומלץ לגשת אליו בצורה מסודרת מאוד, ממבט העל (כמו הנקודות שהצגנו כאן) ואז לפרטי הפרטים.