גרים בצפון ומתעניינים בנדל"ן? כדאי שתכירו את תוכניות הפינוי בינוי בחיפה

פינוי בינוי היא תכנית בולטת במיוחד במסגרת מה שמכונה "התחדשות עירונית". תכנית כזו מקודמת גם בעיר חיפה והיא משנה את פני העיר בהדרגה. באילו שכונות התוכנית באה לידי ביטוי? באילו אופנים? מה עוד מעניין וחשוב שתדעו על כך? זו היא סקירה קצרה של הנושא אשר תכניס אתכם במהירות לעניינים.

לשדרג את העיר

עם הקמת המדינה, עמדו הרשויות בפני אתגר של קליטת היקפי עולים לא מבוטלים בכלל. לאורך השנים, עולים אלה וגם הגידול הטבעי באוכלוסייה, הובילו לביקוש גובר לדיור. כך קרה שנבנו עוד ועוד מבנים, בקצב גבוה. עם זאת, חלק ניכר ממבני המגורים האלה, הם כיום מבנים ישנים למדי, בשכונות ישנות למדי. גם המבנים וגם השכונות שבהן הם נמצאים, לא תמיד במצב טוב במיוחד. לעתים, מצבם גרוע מאוד ואפילו מסוכן מהיבטי בטיחות שונים. כמענה לכך, התפתחו בהדרגה פתרונות של שיפור ושיקום יחידות דיור, שכונות שלמות והתשתיות שלהן. זו היא ההתחדשות העירונית. התחדשות כזו, עשויה להתבצע בדרכים רבות. היבט מרכזי בה, הוא כאמור שדרוג יחידות דיור. באמצעות תהליך של חידוש מבנים ישנים כאלה, מבוצע שיפור הדרגתי. כמובן, כל זאת לוקח לא מעט זמן, דורש תכנון רב, מחייב מעבר שלבי בירוקרטיה לא מעטים – אתגר של ממש! מהן התועלות שכל זה נותן?

 

 

מדוע התחדשות עירונית חשובה כל כך?

פרויקטי התחדשות עירונית מספקים מגוון יתרונות, בהם בולטים במיוחד היתרונות הבאים:

  • שיפורי בטיחות – בעקבות מימוש פרויקט כזה המבנה כולו בנוי בצורה טובה יותר, על פי סטנדרטים מודרניים. זאת, כולל ממ"ד, שהוא אלמנט בנייה חיוני למדי כיום מבחינה ביטחונית, כמו גם חיזוק המבנה מפני רעידת אדמה. כמובן, הוא גם מחויב על פי חוק.
  • שיפורי תנאי מגורים – כחלק מעלייה ברמת החיים. זאת, הן עבור כל יחידת דיור בפני עצמה והן עבור הבניין בכלל.
  • שיפור תשתיות נוספות באזור – כגון תשתיות ביוב, חשמל או מים.
  • עליית ערך הדירות – פרויקטים כאלה משפרים את ערך הדירות. זאת, גם תודות לעובדה שהדירות החדשות הן חדשות ומודרניות וגם מאחר שהסביבה כולה משתדרגת.

מה צפוי בעיר חיפה?

בחיפה פרויקטים מסוג פינוי בינוי מקודמים על ידי המנהלת להתחדשות עירונית, במקומות הבאים:

  • שכונת קרית חיים מערבית – בשכונה זו, מתוכנן היקף מרשים של 6,600 יחידות דיור חדשות, אשר יוקמו במסגרת בניינים של 6 עד 16 קומות. זאת, במקום יחידות דיור ישנות במתחם טרומן, במתחם דגניה ובמתחם ורבורג. בנוסף, מתוכננות זכויות בנייה להגדלת שטח במבנים צמודי קרקע במתחם לב הקריה. עוד היבט מעניין בתכנון, הוא בניית 1,400 חדרי מלון.
  • שכונות קריית אליעזר וקריית אליהו – בשכונות אלה מתוכננת הוספת 9,500 יחידות דיור חדשות, תוך שילוב בניה גבוהה ונמוכה ופיתוח האזור גם מבחינת תחבורה, תעסוקה ומסחר.
  • שכונות מתחם החוף – בשכונות עין הים, שפרינצק מערב, שער עלייה ונווה דוד, צפויות להיות לאחר כל השינויים סך הכל 14,294 יחידות דיור.
  • מתחם רוטשילד בקרית אליעזר – שם אמורים לבנות 760 יחידות דיור חדשות, במסגרת 9 בנייני מגורים של 10 קומות עד 22 קומות. כמו כן, מתוכננים למתחם זה מיזמים שונים של חינוך, רווחה ותרבות.
  • שכונת בת גלים – בתכנון, פינוי בסיס ההדרכה של חיל הים והוספת 4,100 יחידות דיור חדשות. ייתכן שייבנו 2,000 יחידות דיור נוספות בשטח מסילת הרכבת.

לסיכום

אם אתם גרים בצפון ומתעניינים בנדל"ן, תוכניות הפינוי בינוי בעיר חיפה בוודאי יעניינו אתכם. כמובן, מדובר בנושא דינאמי והמידע שהבאנו כאן הוא רק "על קצה המזלג".

שתף זאת :