אין ספק – מדינת ישראל היא מדינה מתקדמת ומתפתחת ובגדול מקום טוב לחיות בו. באותה נשימה, כולנו מכירים את האתגרים של יוקר המחייה והעלויות הגבוהות כאן, ובעוד מרביתנו מצליחים איכשהו להתמודד עם זה בצורה טובה, אלו שנולדו לנקודת הזנקה טובה פחות הרבה פעמים גדלים לחיים של קשיים כלכליים שמביאים איתם עוד הרבה סיכונים וקושי ממשי לשנות את המצב. כמובן שהאתגר החשוב ביותר הוא לתת את הסיוע כבר מהגילאים הצעירים, וכאן חשוב בהחלט להכיר את הסיפור הייחודי של עמותת אחינועם. בואו נכיר את משפחת אדרעי שעומדת מאחורי הקמת העמותה, את הקשר האישי לסיפור של בני נוער בסיכון, את הפעילות הענפה שלה בשנים האחרונות ואת התחזית לעתיד.

הרקע להקמת עמותה

רפי אדרעי מעמותת אחינועם הוא האח הבכור של איל ומשה שנולדו כולם בצפת והתבגרו בה בשנות השבעים והשמונים. בעוד ההורים של השלושה עבדו קשה לפרנסת המשפחה, הילדים ראו מסביבם לא מעט חברים שחווים עוני ומחסור. אביהם היה קבלן שיפוצים וההורים הערכיים עבדו קשה לפרנסת הבית כשהם מקפידים לעצב את דמותם של הילדים כהלכה. כל האחים – איל, משה ורפי אדרעי סייעו במשך השנים לפרנס את הבית ותמיד נתנו כתף לפרנסת המשפחה אם המצב היה מעט דחוק.

למרבה המזל ספגו האחים כאמור ערכים חשובים במהלך חייהם, מה שהביא אותם לגיוס ליחידות מובחרות בצה״ל ולשירות משמעותי. משם המשיכו השלושה יחדיו יחד ולכוד והפכו לאנשי עסקים מובילים בישראל ורבות השנים הקימו את העמותה.

פעילויות העמותה

איל משה ורפי אדרעי מעמותת אחינועם הם כאמור אנשי עסקים מצליחים שבנו את הצלחתם בשתי ידיים כל אחד. אפשר בהחלט לזהות בקלות את הידע העסקי והארגוני שהם מביאים איתם לניהול העמותה. העמותה הוקמה ב-2018 ומאז ועד היום היא פועלת במגוון מישורים:

תכניות ליווי ארוכות טווח:

מותת אחינועם מפעילה מגוון של תכניות ליווי ארוכות טווח לבני נוער. התהליך מתחיל באיתור של בני נוער שנפלו בין הכסאות של שירותי הרווחה. מכאן ממפים את הצרכים שלהם ומעניקים להם ליווי צמוד החל מהתיכון, דרך הכנה לשירות הצבאי, ליווי בשירות עצמו וסיוע לאחר מכן בלימודים ובשוק התעסוקה.

 

 

מלגות:

מעבר לתכניות ארוכות הטווח עמותת אחינועם מקפידה להעניק מעניק כספיים ומלגות בדרך קבע. כספי סיוע לעזרה בלימודים, מימון צרכים סוציאליים מידיים של בני נוער, סיוע למשפחות עם קושי כלכלי, הקמה של מוסדות קהילתיים ומוסדות רווחה.

פרויקטים מזמנים:

קברניטי העמותה נמצאים תמיד עם היד על הדופק ומחפשים את האתגרים הבאים ואיך ניתן לסייע לבני הנוער. בתקופת הקורונה למשל השמישה וחידשה העמותה עשרות אלפי מחשבים ניידים משומשים וחילקה אותם לאלו שלא יכלו לקחת חלק בלמידה מרחוק.

מסלול התמיכה בקהילה האתיופית:

רפי אדרעי ושני אחיו הגדולים החלו בעשייה עם העליות הראשונות מאתיופיה ארצה. כיום פעילות העמותה מתקדמת הרבה מאד בתמיכה בבני נוער מהקהילה עם פרויקטים מיוחדים של ליווי והכנה לצה״ל.

לסיכום

אין ספק כי השירות של משה אדרעי, איל אדרעי והאח הבכור רפי הוא חשוב מעין כמוהו. מיום הקמתה פועלת עמותת אחינועם לקידום בני נוער בישראל ולמתן תנאי פתיחה שווים לכולם. רק כך אפשר להפוך את העולם למקום טוב יותר.