תקופת המבחנים היא תקופה מלחיצה מאוד בעבור כל סטודנט וסטודנטית. ריבוי הבחינות לצד שינון של חומר עד השעות הקטנות של הלילה גובים מחיר לא פשוט, בייחוד בעבור סטודנטים שלא מנהלים את הזמן כשורה ומוצאים את עצמם בדקה ה-90 משננים את החומר ועוברים עליו. על מנת שתוכלו להגיע לתקופת הבחינות מוכנים, להלן טיפים מצוינים לניהול זמן אפקטיבי שיגדיל גם את הסיכויים לעבור את תקופת הבחינות עם ציונים גבוהים.

המטעה של מערכת לניהול משימות

בחסות הטכנולוגיה החלו חברות רבות לפתח תוכנות שמאפשרות לייעל את הזמן, וזאת על ידי הקמה של מערכות לניהול פרויקטים. מערכת מאנדיי הישראלית היא מערכת מומלצת במיוחד בעבור סטודנטים, וזאת בשל היותה נוחה מאוד לשימוש, כמו גם כזו שמאפשרת לכם לנעוץ את המשימות החשובות – ובהתאם לכך לקבוע תיעדוף, בהתאם ללוח הבחינות שלכם. היתרון של המערכת נובע מתוך היכולת להתנסות בחינם למשך תקופה של שבועיים, ובהמשך לבחור מבין חבילות משתלמות במיוחד מבחינת כספית, בהתאם לצרכים הנדרשים.

לו"ז לימודים מאורגן

עוד לפני שמתחילה תקופת הבחינות, מומלץ להקים לעצמכם טבלה עם לו"ז לימודים מאורגן ומסודר. את הלו"ז ניתן להקים הן דרך טבלאות של אקסל או בכתיבה ידנית, כאשר צריך להקפיד להכניס לתוך הלו"ז גם זמנים של מנוחה, כל זאת מתוך מטרה להימנע משחיקה ועייפות שתשפיע על היכולת שלכם ללמוד, לשנן ולהשלים תרגילים. במדריך הזה תמצאו טיפים מעולים ללמידה מהבית, כל זאת מתוך מטרה להוביל בסופו של דבר ליצירה של מערכת ברורה ומסודרת.

 

 

הימנעות מהסחות דעת

תופעה מוכרת שכמעט כל סטודנט וסטודנטית נאלצים להתמודד היא הסחות דעת שמובילים בסופו של דבר גם לתופעה של דחיינות. בשביל לא למצוא את עצמכם במצוקה בעקבות משימות שלא השלמתם כמו למשל שינון למבחן, הימנעו מהסחות דעת וזאת על ידי הרחקה של הפלאפון למקום מרוחק, סגירה של הטלוויזיה וכן התקנה של אפליקציות שיכולות למנוע מכם להיכנס לרשתות החברתיות. אם גם אתם מנהלים מאבק עם דחיינות בעקבות הסחות דעת, כאן תוכלו לקרוא אודות מבוגרים שהתמודדו בעבר עם דחיינות, והצליחו לצלוח אותו בהצלחה.

למידה קבוצתית

על מנת להגביר את האפקטיביות שלכם כמו גם ליצור סביבת לימודים מפרה, מומלץ להצטרף לקבוצות של סטודנטים שלומדים איתכם, מתוך מטרה לנהל את הזמן באופן חכם ועם שימת דגש על אירוע קבוע בדמות התכנסות ללמידה משותפת שגם תאפשר לכם ללמוד ביחד עם סטודנטים נוספים אך גם להימנע ממצב שבו אתם מוצאים את עצמכם מול הטלווזיה, המחשב או הרשתות החברתיות בעקבות מריחה של זמן.

יציאה לפעילות ספורטיבית

בשביל לייעל את הזמן שלכם אתם לא צריכים להקדיש את כולו רק לטובת הלימודים. קבעו לכם מראש שעה שבה אתם יוצאים לפעילות ספורטיבית כמו למשל הליכה, ריצה או אפילו תרגול יוגה, וזאת מתוך מטרה ליצור שגרה שמאפשרת לכם גם לדאוג לעצמכם, אך גם לחזור לשגרת הלימודים כאשר אתם רעננים ומוכנים לקראת סשן למידה שיכול להימשך גם עד השעות הקטנות של הלילה.

לסיכום

ניהול זמן היא למעשה מיומנות נרכשת. בשביל לשכלל את יכולת הלמידה שלכם ואף להשפיע על הציונים שלכם, זה הזמן לעבור על הטיפים אותם הצגנו במדריך הזה, וזאת מתוך מטרה להוביל בסופו של דבר ליצירה של לו"ז לימודים הכולל שימוש במערכות ניהול משימות, הימנעות מהחסות דעת וכן גיוון מערך הלימודים במסגרת קבוצתית. בכך, תוכלו להגיע לתקופת המבחנים כאשר אתם מוכנים ב-100% וללא דחייה של משימות לרגע האחרון.