חרדות מבחנים: איך אפשר לטפל בזה?

אם אתם סטודנטים המרגישים לחוצים רגע לפני מבחן גדול, אתם לא לבד. חרדת בחינות יכולה להיות יריב אימתני, לגרום ללחצים, לפגוע בביצועים ולגרום לכם לחשש כבד מימי בחינות. אבל החדשות הטובות הן שיש דרך להתגבר על האתגר הנפוץ הזה מבלי להסתמך על תרופות או על טכניקות מסובכות. במאמר זה אנו הולכים להתעמק בצעדים מעשיים המותאמים לסטודנטים כמותכם, לצייד אתכם בכלים שיעזרו לכם לא רק לנהל אלא לנצח את חרדת הבחינות. המשיכו לקרוא!

מהי חרדת בחינות?

לפני שנעמיק באסטרטגיות לטיפול בחרדת בחינות, חשוב להבין במה מדובר. חרדת בחינות היא סוג של חרדת ביצוע המתעוררת כאשר אתם עומדים בפני בחינה. זה יכול להתבטא בתסמינים פיזיים כמו דופק מהיר, הזעה או בחילות, כמו גם תסמינים קוגניטיביים כגון מחשבות שליליות וספק עצמי. זיהוי תסמינים אלה הוא הצעד הראשון לקראת ניהול החרדות ביעילות.

הכנה היא המפתח

אחת הדרכים היעילות ביותר להילחם בחרדת בחינות היא באמצעות הכנה יסודית. כאשר אתם מרגישים מוכנים היטב, הביטחון שלכם גדל, והחרדה פוחתת. הנה כמה צעדים מעשיים שיעזרו לכם להתכונן בצורה יעילה:

 • צרו תוכנית לימודים: פרקו את חומר הלימוד למקטעים הניתנים לניהול וצרו לוח זמנים ללימודים. למידה עקבית ומאורגנת מפחיתה חרדה על ידי הבטחת כיסוי כל הנושאים הדרושים.
 • תרגול עם בחינות קודמות: הכירו את מבנה הבחינה ואת השאלות על ידי ביצוע בחינות תרגול בזמנים קצובים. זה עוזר לבנות את הביטחון העצמי שלכם ולהפחית את הפחד מהלא נודע.
 • פנו לעזרה במידת הצורך: אם אתם נאבקים בנושאים או במושגים מסוימים, אל תהססו לבקש עזרה מהמרצים, המתרגלים או החברים לכיתה. הבנת החומר יכולה להקל על החרדה.

טכניקות הרפיה

ניהול רמות הלחץ שלכם הוא קריטי כאשר מתמודדים עם חרדת בחינות. שילוב טכניקות הרפיה בשגרת היום-יום שלכם יכול להיות טיפול טבעי לחרדה. נסו את השיטות הבאות:

 • נשימות עמוקות: תרגלו נשימות עמוקות ואיטיות, כדי להרגיע את מערכת העצבים. שאפו עמוק דרך האף וספרו עד ארבע, עצרו את הנשימה ונשפו לאט דרך הפה. חזרו על כך מספר פעמים בכל פעם שאתם מרגישים את החרדה.
 • הרפיית שרירים מתקדמת: מתיחת כל קבוצות השרירים בגוף, החל מאצבעות הרגליים ועד לראש. זה עוזר להקל על מתח פיזי ומקדם הרפיה.
 • מדיטציית מיינדפולנס: הקדישו מספר דקות בכל יום למדיטציית מיינדפולנס. התמקדו בנשימה שלכם וברגע הנוכחי, ושחררו דאגות לגבי העתיד.

 

דיבור עצמי חיובי

מחשבות שליליות וספק עצמי יכולים להגביר את חרדת הבחינות. התמודדו עם דפוסי חשיבה הרסניים אלה באמצעות דיבור עצמי חיובי. בכל פעם שאתם תופסים את עצמכם חושבים באופן שלילי, החליפו את המחשבות האלה בהצהרות חיוביות כמו "אני אצליח" או "אני יכול/ה להתמודד עם זה".

בחירות אורח חיים בריא

הרווחה הכללית שלכם משחקת תפקיד משמעותי בניהול חרדת בחינות. תנו עדיפות לאורח חיים בריא כדי לתמוך בבריאות הנפשית והרגשית שלכם:

 • שינה: ודאו שאתם מקבלים מספיק שינה נוחה ואיכותית, שכן מחסור בשינה עלול להגביר את רמות החרדה. יש לשאוף ל-7-9 שעות שינה איכותית בלילה.
 • תזונה: הקפידו על תזונה מאוזנת עשירה בפירות, ירקות ודגנים מלאים. הימנעו מצריכת קפאין מוגזמת וסוכר, אשר יכולים להחמיר תחושות חרדה.
 • פעילות גופנית: עסקו בפעילות גופנית סדירה כדי לשחרר אנדורפינים, אשר יכולים לשפר את מצב הרוח ולהפחית חרדות.

טיפול טבעי בחרדות

בנוסף לאסטרטגיות שהוזכרו לעיל, אתם יכולים לבחון טיפולים טבעיים להפרעות אלה. תרופות צמחיות שימשו במשך מאות שנים כדי להפחית מתח וחרדה. למרות שהן עשויות שלא להחליף טיפולים קונבנציונליים, הן כן יכולות להשלים את הטיפולים שלכם לניהול חרדת בחינות. הנה כמה תרופות צמחיות שכדאי להכיר:

 • קמומיל: תה קמומיל ידוע בתכונותיו המרגיעות. שתיית תה לפני בחינה יכולה לעזור להרגיע את העצבים.
 • לבנדר: ניתן להשתמש בשמן אתרי לבנדר בארומתרפיה כדי לקדם הרפיה. שאפו את ריחו או השתמשו במפזר ריח כדי ליצור אווירה מרגיעה.
 • שורש ולריאן: תוספי שורש ולריאן זמינים במגוון צורות ועשויים לעזור להפחית חרדה ולשפר את איכות השינה.

לסיכום

חרדת בחינות היא אתגר נפוץ, אבל מדובר באתגר שאפשר להתגבר עליו בעזרת האסטרטגיות הנכונות וטיפול טבעי לחרדות. על ידי הכנה יעילה, תרגול טכניקות הרפיה, דיבור עצמי חיובי ואימוץ אורח חיים בריא, תוכלו למזער את חרדת הבחינות ולעשות את מיטבכם במהלך בחינות. אל תשכחו לבחון תרופות צמחיות כאפשרות משלימה כדי לעזור לכם לנהל את הלחץ. בעזרת נחישות וכלים נכונים תוכלו להתגבר על חרדת הבחינות ולהשיג את מטרותיכם האקדמיות.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

שתף זאת :