לוקחים חלק בקדמה: אילו לימודים יאפשרו לכם להשתלב בענף ההייטק המבוקש?

רבים מעוניינים להשתלב בהייטק, כקריירה ראשונה או לעתים כהסבה ביחס לעיסוקם הנוכחי. אך כיצד עושים זאת? מדובר בתחום מורכב, רחב ומאתגר למדי. מאיפה מתחילים?

מקורות מידע איכותיים

בכדי להשתלב בעולם ההייטק, כדאי להתייחס לכך כאל "פרויקט" של ממש – רחב, ממושך ומורכב יחסית. נקודת המוצא, תהיה כפי הנראה איסוף מידע על הנושא ואז חשיבה והיערכות להמשך, באופן שמתאים לכם אישית. אך הכול מתחיל מאיסוף מידע וחשוב לעשות זאת ממקורות איכותיים. רשות החדשנות למשל, מפרסמת קול קורא באתרה מדי פעם. אלה הם פרסומים שמזכירים מכרזים ומתמקדים בשיתופי פעולה בין מגוון גופים ויוזמות. לדוגמה בין גורמי אקדמיה ותעשייה, בארץ ובעולם. מדי פעם, הרשות מפרסמת קול קורא כזה, גם בנושא משרות בתחום ההייטק.

לימודים רלוונטיים להייטק

את הלימודים בנושא זה, ניתן לחלק בגדול לסוגי הלימודים הבאים:

  • לימודים אקדמיים – הטוב ביותר מבחינת כניסה להייטק, הוא להגיע לעולם זה עם תואר אקדמי. תאורטית, הדבר לא תמיד חשוב. מעשית, זה כמעט תמיד מוסיף. ב"מעשית" אין הכוונה דווקא לעבודה בפועל, אלא לקבלה לעבודה.
  • קורסים שונים – יש גם קורסים נקודתיים, אשר מכשירים במיומנויות הייטק ספציפיות. בקורסים אלה, מקבלים גם הזדמנות לתרגל ולצבור ניסיון מסוים. ניתן לומר שקורסים אלה שונים מהותית מלימודי אקדמיים, בכך שהם קצרים ומתרכזים בהיקף נושאים קטן הרבה יותר. אך עבודה בהייטק עשויה להיות רחוקה מאוד מלימודים אקדמיים רחבים ו"תאורטיים" ולכן, קורס כזה עשוי להכשיר אתכם היטב לעבודה בפועל.
  • קורסי הסבה – במסגרת הקורסים המעשיים, יש כאלה שמתמקדים ספציפית בסיוע לאוכלוסיה מסוימת להשתלב בהייטק. לעתים, הקורסים כוללים גם אפשרות של השתלבות בעבודה לאחר הקורס.
  • מקצועות משלימים – בכל מקרה, יש מקצועות שונים שכדאי תמיד ללמוד, כהכנה לעבודה בהייטק. בין אם תלמדו אותם בתיכון, באוניברסיטה או לבד. מדובר על מתמטיקה, אנגלית ומיומנויות מחשוב בסיסיות שונות. גם תכנות משמעותי עבור רבים ממקצועות ההייטק.

 

 

תחומי הייטק שונים

עולם ההייטק עצמו עשיר במקצועות, שעשויים להיות שונים למדי. אלה כוללים בין השאר

  • תכנות – תחום בולט מאוד בהקשר זה. מדובר על עבודות כגון פיתוח בשפות תוכנה שונות, פיתוח אלגוריתמים, ניהול צוותי פיתוח ועוד. הפיתוח נדרש, הן בכדי ליצור מוצרי תוכנה חדשים והן בכדי לפתח גרסאות נוספות ולשכלל מוצרים קיימים. היקף הנושאים שבהם פיתוח תוכנה מתבטא הוא אדיר. זה יכול להיות פיתוח לעולם הרפואה, התעופה, השיווק, האינטרנט ועוד אינספור אפשרויות.
  • בדיקות תוכנה – לצד עולם הפיתוח ישנו תמיד גם את הצורך באנשי בדיקות תוכנה. תחום זה ידוע גם בראשי התיבות QA (או Quality Assurance). מדובר שם בגדול, על האתגר של הבטחת איכות התוכנה. איכות, למשל במובן זה שהתוכנה תעשה את מה שהיא אמורה לעשות ובכדי לזהות באגים ולטפל בהם בהקדם.
  • אבטחה – “סייבר" הוא בוודאי מונח ששמעתם לא מעט בהקשר להייטק. אל תיתנו למונח מסתורי (ומיותר) זה לבלבל אתכם – מדובר פשוט על אבטחת מערכות מחשוב ותקשורת. זהו תחום וותיק מאוד וחשוב בעולם הטכנולוגיה, מאחר שתמיד דרושה אבטחה למערכות כאלה. זהו תחום מורכב מאוד ברמה הטכנית, אשר משתנה ומשתכלל תדיר. ישנו גם "מרוץ חימוש" מתמיד בין התוקפים לבין מומחי ההגנה. כך ש"סייבר" הוא בוודאי לא תחום משעמם.
  • ניהול תשתיות מחשוב שונות – תוכנה לא מתקיימת לבדה, אלא היא דורשת תמיד תשתיות שונות, כולל תשתיות חומרה. מישהו צריך לנהל את התשתיות – אולי אתם?

לסיכום

אם אתם שוקלים השתלבות בהייטק, חיוני שתתכננו היטב את היבט הלימודים עבורו.

שתף זאת :