סטודנט בשירות מילואים

כסטודנטים אשר משרתים באופן פעיל במילואים, אתם זכאים לקבל מגוון רחב של זכויות. מהן? להלן המדריך המלא.

משרת מילואים פעיל? זה הזמן לממש את הזכויות

אם אתם מתחילים בדיוק את שנת הלימודים האקדמית שלכם, חשוב לפנות קודם כל לקצין הקישור ביחידה שלכם ולדווח כי אתם סטודנטים. נוסף לכך, מומלץ לפנות לאחראי על אגף המילואים באגודת הסטודנטים אליה אתם משתייכים, וזאת בכדי לקבל מידע והטבות אשר מגיעות לכם כחלק ממשרתי מילואים פעילים. ע"פ החוק, סטודנטים לתואר ראשון יכולים לבצע עד 21 ימי מילואים, אלא כן קיבלתם צו 8 אשר מאפשר להרחיב את ימי המילואים (בעת מבצעים, מלחמות או אירועים ביטחוניים). המועצה להשכלה גבוהה קבעה בשנת 2007 כללים מסודרים אשר מפרטים את ההתאמות הנדרשות בעבורכם כמשרתי מילואים, וזאת לאחר שנים רבות בהן זכויות הסטודנטים לא מומשו במלואן. מהם הכללים והזכויות? להלן הפרטים:

היעדרות משיעורים

כמשרתי מילואים אתם יכולים להיעדר משיעורי החובה, ללא הגבלה. גם אם הפסדתם שיעורי חובה, זכותכם היא לגשת לבחינה כמו גם להגיש את העבודות, כאשר במידה ונדרש להגיש עבודה בזמן תקופת המילואים תוכלו לקבל ארכה של מספר ימים עד שבועות, בהתאם להחלטת מוסד הלימוד בו אתם לומדים. שימו לב כי אתם משרתים פעילים, יש לעדכן את הסגל בתאריכים מראש, כך שתוכלו לקבל ארכה בהתאם למספר הימים בהם נעדרתם מהלימודים. בחלק ממוסדות הלימוד ניתן לקבל סיוע מצד אגודת הסטודנטים לצורך השלמת החומר וכן מתרגלים אשר עובדים איתכם כדי להשלים את הפערים, כך שתוכלו לשמור על קו רציף של לימודים אקדמיים.

 הארכת לימודים

סטודנטים משרתי מילואים זכאים להאריך את זמן הלימודים בשני סמסטרים, וזאת מבלי לשלם שכר לימוד נוסף, וזאת בתנאי כי בזמן הלימודים שירתם מעל ל 150 יום. נוסף לכך, לראשונה החלה המועצה להשכלה גבוה לאשר היעדרות מהלימודים גם בעבור סטודנטים משרתי מילואים שבן או בת הזוג שירתו באופן פעיל, ועל כן מדובר בזכות נוספת אותה חשוב להכיר כמו גם לממש בעת הצורך.

נקודות זכות

בשל שירות המילואים שלכם אתם זכאים לקבל נקודות זכות, ובהתאם לכך לקבל אפשרות למגורים במעונות. למעשה, לא מעט מוסדות לימודים מעניקים אפשרות לסטודנטים אשר הם משרתי מילואים פעילים לקבל קדימות במגורים למעונות, בשל השירות למען המדינה.

מלגות

בשל שירות המילואים הפעיל אתם יכולים להתקבל למלגות בעבור משרתי מילואים פעילים. מדובר במלגות אשר מאפשרות לכם לקבל סכום כספי חלקי או מלא בעבור שנת הלימודים שלכם, וזאת בשילוב של התנדבות או פעילות למען החברה. מדובר במלגות יוקרתיות אשר נחשבות לחוד החנית, הן בשל הסכום הגבוה אותו ניתן לקבל בזכות המלגה והן בשל הפעילויות הרבות כולל טיסות לחו"ל והשתתפות בכנסים, מטעם המלגה.