רוצים ללמוד בחו"ל אבל לא יודעים איפה מתחילים? במדריך הבא תוכלו לקבל מידע חיוני ובסיסי אודות לימודים מעבר לים.

בעשורים האחרונים יותר סטודנטים לעתיד מעוניינים ללמוד לתואר אקדמי בחו"ל. אופציה זאת מאפשרת לימודים עם תנאי קבלה קלים יותר משל ישראל (בדרך כלל) וקבלת תואר בכמה שנים עם שכר לימוד נוח, הכרות עם מדינה חדשה ורמת אקדמיה גבוהה. כך רבים מוציאים תואר בלימודי מנהל, עיצוב, רפואה, ווטרינריה, אדריכלות וכולי.

אבל מהם הליכי הקבלה ללימודים בחו"ל

כדי להתקבל למוסד כזה או אחר חשוב להחליט מה תרצו ללמוד ולחפש מדינות המציעות מסלולי לימודים לתואר אקדמי בתחום שבחרתם. יש מדינות כמו איטליה המציעות לימודי אדריכלות ברמה גבוהה, ויש מדינות כמו סלובקיה המציעות לימודי רפואה. התכווננו למטרה ובדקו את מוסדות הלימוד ואת תנאי הקבלה בכל מוסד. לעיתים תצטרכו לבצע תרגום נוטריוני למסמכים רשמיים כדי להוכיח את הידע והציונים שקיבלתם בארץ, מול המוסד האקדמי בחו"ל.

רישום למוסדות הלימודים

לאחר שהגשתם בקשות למוסדות לימוד ובחרתם את המדינה שבה תרצו ללמוד, יש לבצע תהליך רישום מול האוניברסיטה או המכללה. אם אכן תשכרו את שירותיו של נוטריון, הוא יוכל לתרגם בעבורכם את המסמכים עם חותמת רשמית שתיתן אימות ותוקף לכל המסמכים שלכם. לעיתים יספקו המכללות והאוניברסיטאות יועצים מטעמם שיעזרו לכם למלא את הבקשה ולבצע את תהליך הרישום.

לימודים בחול כל מה שצריך לדעת מהקבלה ועד התעודה - עידן בן אור

מהלך הלימודים והדרישות

שימו לב למהלך הלימודים ולדרישות: באיטליה תוכלו ללמוד לתואר בשפה האיטלקית והאנגלית במחיר של 3,000 אירו בממוצע לשנה. בגרמניה תוכלו ללמוד לתואר ראשון עם שכר לימוד של 500 אירו בממוצע לשנה וללמוד לתואר בשפה האנגלית והגרמנית. בקנדה שכר הלימוד עומד על 25 אלף דולר קנדי עם לימודים בשפה האנגלית. שימו לב שחלק מהאוניברסיטאות ידרשו הכשרה וקורסים בשפה האנגלית כדי לוודא שתוכלו לעמוד בדרישות התואר בשפה שאינה שפת אמכם. לאחר סיום הלימודים תהנו מחסכון בעלויות, תואר ראשון או שני, ועבודה במקצוע יוקרתי ואהוב.

תקציב

זה נכון שמרבית המדינות מציעות לימודי תואר במחירים נמוכים יותר משל ישראל, ובכול זאת יש קמפוסים שעלות הלימודים בהם יקרה, למשל בארה"ב. בצעו השוואת מחירים ללימודי תואר בין מוסדות לימוד, בדקו מה התקציב שלכם ואיזה אפשריות מימון עומדות בפניכם. נסו למצוא עבודה במשרה חלקית במדינה שבה אתם מתכוונים ללמוד כדי לנסות לכסות הוצאות. במרבית המדינות יהיה זול יותר לחיות בשל שכר דירה נמוך והוצאות מחייה שנחשבות זולות יחסית.

השוואה

כשאתם בוחרים את המקום אשר בו תלמדו רצוי לבדוק מה הרמה של כל מוסד ומה המקבילה של התואר האקדמי ביחס לתואר בארץ. בדקו את התארים והדיפלומות מול משרד החינוך בישראל. דרישות גבוהות מסטודנטים ימתגו אוניברסיטאות כטובות ואיכותיות יותר, לכן חשוב לבחון את הדרישות ולהחליט האם תרצו להתאמץ יותר כדי להתקבל למוסד יוקרתי או להתפשר ולהוציא תואר במוסד שיש בו דרישות נמוכות יותר.