החיים הסטודנטיאליים מביאים איתם לא מעט אתגרים. כיום, תלמידי אקדמיה בישראל נדרשים להתמודד עם שכר לימוד גבוה בהרבה מקרים, עם קושי להתפרנס וללמוד במקביל, עם אתגרים בדיור ואתגרים של יוקר המחייה, ענייני תחבורה וכן הלאה. יחד עם זאת, אף אחד כמעט לא מדבר על נושא חשוב ביותר – הכושר הגופני והבריאות הפיזית של סטודנטים. האם ידעתם כי בשל ריבוי המשימות והלחץ הנפשי בעקבות הקושי הכלכלי וכמובן המשימות בלימודים, סטודנטים רבים נוטים להזניח את עצמם ולא מקפידים על שגרת אימונים גופניים טובה וגם לא על תזונה בריאה ומאוזנת? ובכן, זהו בהחלט מצב לא רצוי, ואם גם אתם נמצאים כעת בתקופת הלימודים האקדמיים שלכם, אנו רוצים לתת טיפים חשובים לתזונה מומלצת במהלך הלימודים.

חלבון

אם אתם סטודנטים שכבר מקפידים על פעילות גופנית באופן קבוע, קודם כל דעו שזה מצוין ורצוי להמשיך בכך. יחד עם זאת, חשוב תמיד לזכור שאימונים גופניים ללא תזונה משלימה, הם הרבה פחות אפקטיביים ועליכם להתייחס לתזונה כחלק אינטגרלי ובלתי נפרד מכל אימון. במיוחד, חשוב מאד לזכור את נושא החלבונים ועד כמה הוא קריטי לבניית הגוף. החלבונים הם למעשה אבן הבניין של השריר, ולאחר כל אימון יש לצרוך כמות מספקת כדי לפצות על האובדן של החלבון וכן על מנת לאפשר בנייה טובה של השריר. על אף שישנם חלבונים איכותיים במזון שאנו צורכים, רבים מאיתנו לא מצליחים באמת להשיג את הכמות הנדרשת לאחר אימונים, וזה נכון במיוחד לגבי סטודנטים שעסוקים מאד במשימות שונות בלימודים ולא תמיד מצליחים לדאוג לתזונה ראויה עתירת חלבונים. במקרה הזה, האופציה של אבקות חלבון היא בהחלט אופציה טובה וניתן לצרוך תוספי תזונה לצורך השלמת החלבונים. לחצו כאן לצפייה בסקירת אבקות החלבון הטובות ביותר ולמידע נוסף הנוגע לקריטריונים לבחירה.

אוכלים בריא ומתאמנים: תזונה מומלצת לסטודנטים

פחמימות מורכבות

ככל שעובר הזמן נראה כי הנזקים של פחמימות ריקות כמו קמח לבן רק הולכים ומתבהרים. פחמימות כאלו, מתורגמות מהר לסוכרים ושומנים בגוף, לא מסייעות לבניית איברים ומערכות חשובות בגוף ואפילו נמצא כי יש קשר בינן לקשיים בריכוז, מה שבהחלט עשוי להיות בעייתי עבור סטודנטים. מומלץ להתחיל לסגל מעתה תזונה המתבססת על פחמימות מורכבות כמו כוסמין, חיטה מלאה ושיפון. כמו כן מומלץ בהחלט להקפיד על צריכת קטניות איכותיות כמו קינואה, בורגול ודוחן. שימו לב כי הפחמימות הללו הן הרבה יותר בריאות ומעבר למתנה שנעניק לגוף שלנו, נמצא כי תזונה המתבססת על פחמימות מורכבות טובה יותר לנפש וכן לקוגניציה.

סיבים תזונתיים

עוד דבר שחשוב להקפיד עליו בזמן הלימודים ולמעשה בכל שלב בחיים, הוא צריכה יומית גבוהה של סיבים תזונתיים. הסיבים התזונתיים הם חשובים למערכת העיכול ועוזרים לחילוף חומרים תקין ומהיר. ניתן למצוא כמות גבוהה של סיבים תזונתיים בפירות וירקות והיום גם אפשר לרכוש סיבים תזונתיים גולמיים אותם ניתן להוסיף לשלל מאכלים. שימו לב כי חוסר בסיבים תזונתיים עלול לגרום לנפיחות, עצירות וכאבי בטן.

ממה כדאי להימנע?

לבסוף, חשוב לדבר על המאכלים והרכיבים שכדאי להפחית בהם בזמן הלימודים שגם יגרמו לכם לעלות במשקל וגם יפגעו בריכוז. סוכר למשל זה משהו שרצוי להפחית בו עד כמה שניתן ואם כבר עדיף סוכר ממקורות טבעיים כמו פירות. כמו כן שווה להפחית באכילת מאכלים מטוגנים שמתכלים לאט ורצוי להפחית עד כמה שניתן בשומן רווי ונתרן.

זכרו – תזונה נכונה במהלך הלימודים לא רק תגרום לכם להיראות ולהרגיש טוב יותר, אלא שהיא גם עשויה לעזור לכם להצליח יותר בלימודים. הקפידו על כך.