צרבות

כל סטודנט שמשקיע מזמנו, מרצו וכספו על מנת להצליח בלימודים ולקבל את התואר המיוחל והכשרה מקצועית בהרבה מקרים, יודע היטב עד כמה חשוב להיות מרוכזים במהלך הלימודים. עם זאת, ברור לכל שלפעמים זה לא מתאפשר כמו שהיינו רוצים ויש כל מיני גורמים במהלך הדרך שיכולים להפריע בהשגת המטרה הזאת. אחד הדברים הללו הוא כמובן הבריאות שלנו, ואנחנו לא חייבים להיות חולים ממש חלילה על מנת להתרכז פחות בלימודים, ומספיק לסבול מתופעות הנחשבות לקלות על מנת שזה יקרה. אחת מן התופעות הללו האי הצרבת שגורמת לאי נעימות ולכאבים בוושט, ממנה סובלים רבים במהלך הלימודים. אם גם אתם חווים את התופעה הלא נעימה הזו, הנה כמה דרכים שאולי יעזרו להתמודד איתה.

הימנעות ממאכלים והרגלים בעייתיים

לפני שנדבר על דרכי טיפול אפשריות, בואו ננסה להבין אם יש אפשרות למנוע את המצב הלא נעים הזה מראש. אם אתם סובלים מהתופעה, רוב הסיכויים שזה קשור באופן ישיר להרגלים שלכם ולמזון שאתם צורכים. כך למשל ריבוי שמן ואוכל מטוגן שאנו אוכלים זה משהו שלא מתעכל בקיבה בקלות, וכך המזון עולה למעלה במעלה הוושט וגורם לתחושת הצריבה הנוראית שהיא למעשה הצרבת. זה נכון גם לגבי סוכר בכמויות גבוהות, צבעי מאכל ומאכלים חומציים באופן כללי. אתם כנראה שמים לב בעצמכם שאתם חווים את זה לאחר אכילה של דברים מסוימים, וזה הזמן לקצץ בדברים הללו או להפטר מהם לחלוטין.

כמו כן, גם אלכוהול הוא גורם משמעותי למדי לצרבות, ועישון סיגריות מחליש במידה רבה את השריר שתפקידו למנוע ממיצי הקיבה לעלות במעלה הוושט. אם תצליחו להפטר מההרגלים המזיקים הללו כליל, או לכל הפחות להפחית אותם למינימום, יש סיכוי לא רע שתחושו הקלה באופן מיידי.

מזון בסיסי לאיזון הקיבה

מזון בסיסי הוא ההיפך ממזון חומצי למעשה, וממש באותו אופן בו מאכלים מסוימים מגבירים את הצרבות, כך ישנם לא מעט מאכלים שיכולים להקל עליהן (וזו אחת מהדרכים להקל הצרבות). חלב למשל הוא בסיסי ועשוי להקל על צרבת וכך גם שקדים. כמו כן, כשאתם סובלים מהצרבות חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה של מים.

תרופות ללא מרשם

מי שסובל מצרבות על בסיס קבוע כנראה כבר מכיר את טבליות המציצה שניתן להשיג בבתי המרקחת ורשתות הפארם השונות ללא מרשם רופא. מדובר למעשה בטבליות בטעמים שונים של מנטה, תפוז או לימון העשויות מחומרים בסיסיים המקלים באופן משמעותי על הצרבת. שימו לב – אם אתם סובלים מהתופעה הזו בדרך קבע, שווה בהחלט ללכת לרופא ולבדוק את העניין ולא להסתמך באופן קבוע על הטבליות הללו, אבל באופן נקודתי כאשר אתם צריכים להתרכז וללמוד למבחן או נניח, או שאתם נמצאים באמצע שיעור חשוב והצרבת תוקפת אתכם, מדובר בפתרון יעיל ונוח במיוחד.

במקרים חריפים שקלו את האופציה של התערבות כירורגית

אם הצרבת שלכם היא אורחת קבועה למדי בחיים שלכם ואם אתם מרגישים שאתם לא מצליחים להתרכז בלימודים או לעמוד ביעדים שלכם בעקבותיה, שווה בהחלט לגשת לרופא שלכם ולבדוק את המצב. ישנם מקרים בהם הצרבת היא ביטוי של מחלה או בעיה כלשהי וניתן לטפל בה, ובמקרים של שרירי וושט חלשים, יש ניתוח אופציונלי שיכול לחזק אותם וכך לפתור את הבעיה.

כך או כך חשוב לא להיבהל ולזכור שמדובר באחת התופעות הנפוצות ביותר כיום. אם תקדישו לזה מחשבה תוכלו בהחלט למצוא פתרון יעיל שמתאים לכם ויעזור לכם לחזור לשגרת לימודים טובה. רק בריאות!