עישון בקמפוס: איפה מותר לעשן – ואיך נמנעים מדו"חות?

עישון בקמפוס: איפה מותר לעשן - ואיך נמנעים מדו"חות?

בשנים האחרונות החלו המוסדות האקדמאיים לבצע רפורמות שבמסגרתן מוקצים מקומות ייעודים לעישון, כאשר עישון שלא באותם מקומות עשוי לגרור קנסות כבדים. איפה מותר לעשן וכיצד תוכלו להימנע מקבלת דו"ח כספי כבד? להלן הפרטים.

עישון בקמפוס: כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

בשעה טובה אתם מתחילים פרק חדש בחיים ונכנסים בשערי האקדמיה. חלק מההווי של הלימודים כולל לא מעט שעות של רביצה במדשאות כמו גם על הספסלים. אם אתם מעשנים, כדאי שתדעו כי בשנים האחרונות החלו קמפוסים ברחבי הארץ לבצע צעדים בכדי לצמצם את השטחים שבהם ניתן לעשן, וזאת לאור תלונות מצד סגל המרצים כמו גם סטודנטים שאינם מעשנים ולא רוצים להיות חשופים לעשן הסיגריות באופן תדיר. בשל כך, כל קמפוס מקצה מקומות ייעודים שבהם רשום שניתן לעשן, כאשר לרוב מוצבות ליד העמדות גם מאפרות. סטודנטים רבים החלו להתלונן על אכיפת יתר מצד פקחים שמגיעים לקמפוסים בכדי לבחון כי אכן הנושא נאכף במלואו.

מהו גובה הקנס?

כיום גובה הקנס עומד על לא פחות מ 1,000 ₪. בעבור סטודנטים מדובר בסכום לא מבוטל, ועל כן רצוי מאוד בעת הגעתכם לקמפוס לבחון מראש מהם המקומות הייעודים בהם ניתן לעשן. מעבר לכך, מאחר ומדובר בשטח ציבורי מומלץ להשתמש במכונת גלגול למניעת לכלוך ובהתאם לכך לשמור על סביבה נקייה ונעימה בה תוכלו לשהות גם אם אתם לא מעשנים בפועל. כיום ניתן לבצע רכישה של מכונת גלגול כמו גם אביזרי עישון אותם ניתן להכניס לתוך התיק ולשלוף באופן מהיר, במיוחד אם יש לכם שיעור שעתיד להתקיים בקרוב. שימו לב כי רוב הקמפוסים אינם מאפשרים לעשן במרחק של 10 מטר מהכניסה, ולכן התארגנות מהירה יכולה בהחלט לתרום לא רק לחוויות העישון אלא גם לעמידה בכללים.

עישון בקמפוס: איפה מותר לעשן - ואיך נמנעים מדו"חות?

עמידה במסגרת החוק

כאמור, הקמפוסים מפעילים פקחים שמגיעים באופן ייזום ולעיתים גם בהפתעה מוחלטת בכדי לפקח כי הסטודנטים כמו גם הסגל מקפיד על הכללים. ע"פ הוראות החוק למניעת עישון, כל מקום ציבורי ובפרט קמפוסים צריכים להקצות מקומות ייעודים לעישון ולציין בפירוש כי מותר לעשן. בשאר המקומות ישנם שלטים בולטים שמזהירים מפני עישון. עדיף שלא לנסות להתחכם אלא ללכת למקום שבו מותר לעשן ולהכיר מראש את כל המקומות שאסור לעשן בהם, ולהקפיד לזרוק את הבדלים לפח. הקמפוסים נוטים שלא לראות בעין יפה סטודנטים שלא מקפידים על ההוראות ולמעשה לא ניתן לקהל אזהרה לפני קבלת קנס – ועל כן קחו בחשבון כי אם תיתפסו הקנס הוא 1,000 ₪ ובדרך כלל ערעור לא מתקבל.

לסיכום, בעבור מעשנים חווית העישון בקמפוס עלולה להיות לא פשוטה בשל הקצאה מועטה של שטחים לעישון. בעת הגעתכם לקמפוס השתתפו בסיורים בכדי לבחון מהם המקומות הייעודים בהם כן מותר לכם לעשן, והיערכו מראש עם ציוד כפי שציינו בתחילת המדריך. מאחר ועישון הוא לרוב חברתי, תאמו מראש את ההפסקות בכדי לקחת הפסקה ולנשום עמוק, אולם קחו בחשבון כי לרוב מקומות העישון אותם מקצים הקמפוסים מרוחקים ולכן צריך לקחת מרווח זמן של לפחות עשרים דקות לפני, כך שתוכלו להיכנס לשיעור בזמן ולא להתעכב בעקבות מפגש לא נעים עם פקחים או לחילופין מצב שבו תמצאו את עצמכם רצים במהירות בחזרה לשיעור בעקבות המרחק. הקפידו לעמוד בכללים ולהקפיד על כך באופן מחמיר, לא רק בשל ההיבט הכספי אלא בעיקר בשל היותכם סטודנטים שנותנים כבוד למקום בו אתם לומדים, ועומדים בתנאי החוק נגד עישון במקומות ציבוריים כלשונו.

שתף זאת :