סטודנטים דתיים וחרדים באקדמיה: מגמה שהולכת וצוברת תאוצה

בשנים האחרונות נרשמת עלייה עקבית במספר הסטודנטים והסטודנטיות המשתייכים למגזר הדתי והחרדי בהשתלבות במוסדות להשכלה גבוהה. למעשה, אם עד לפני מספר שנים העולם האקדמי היה סגור בעבור המגזר, כיום התמונה השתנתה לחלוטין ומוסדות להשכלה גבוהה מציעים לסטודנטים וסטודנטיות מהמגזר הדתי והחרדי שפע של אפשרויות מבחינת תחומי לימוד כולל שמירה על אורח החיים הדתי בקמפוס. כך לדוגמה, המוסדות החלו להקים ולתפעל חדרים ייעודים לטובת תפילה והנחת תפילין ועל כן אתם כסטודנטים דתיים וחרדים יכולים להמשיך ולקיים את אורח החיים שלכם גם בזמן הלימודים. שימו לב כי אם אין לכם תפילין ואתם מעוניינים לרכוש לטובת שימור אורח החיים וכן הנחה בזמן הלימודים ואתם תוהים כמה יעלה לכם לרכוש מוצר כזה, החדשות הטובות הן שניתן לבצע רכישה של ערכת תפילין במחיר נגיש – בהתאם לרמת ההידור. טווח המחירים נע בין 700 ₪ ועד 2,500 בעבור סידור מהודר. מדובר בהזדמנות מצוינת בעבורכם להשתלב במוסד לימודים נחשב אבל גם להתחדש בערכת תפילין אותה ניתן לקחת לקמפוס. כאמור, בכל קמפוס של מוסד להשכלה גבוהה ישנו בית כנסת וכן רב ועל כן ניתן בהחלט לומר כי מדובר בהזדמנות מצוינת בעבור סטודנטים דתיים להמשיך את שגרת החיים ובמקביל גם לרכוש השכלה.

התאמה של לוח המבחנים, סיוע בשכר לימודים ועוד לטובת ציבור הסטודנטים

אחד הנדבכים שמעודדים סטודנטים וסטודנטים מהמגזר להתחיל וללמוד הוא ההתחשבות של הקמפוסים באורח החיים הדתי, ובהתאם לכך גם יצירה של מערכת מבחנים המותאמת לחגים ולמועדים. מאחר והממשלה מקדמת באופן משמעותי תוכניות חומש לעידוד לימודים לטובת הגדלת הסטודנטים מ 12,000 (נכון להיום) עד ל 20,000 בשנת 2022, הלימודים באקדמיה – הקמפוסים והמכללות קיבלו תקציבי עתק שנועדו לאפשר לציבור הסטודנטים הדתי לשמר את אורח החיים הדתי בזמן הלימודים, ועל כן התאמה של לוח המבחנים הוא לא הצעד היחיד שנעשה. סטודנטיות דתיות וחרדיות יכולות לקבל סיוע במימון מעון יום ומשפחתון לצד הטבות נוספות בדמות סיוע סוציו-אקונומי מטעם קרנות המעודדות את הציבור הדתי והחרדי לרכוש השכלה גבוהה, ובהתאם לכך להשתלב בחברה וליצור הזדמנויות תעסוקה נרחבות בזכות תואר ראשון, שני ודוקטורט.

לימודים במוסדות להשכלה גבוהה: הנגשת הלימודים גם לסטודנטים דתיים וחרדים

הנגשת הלימודים – גם במסלולי הלימוד

מאחר וקיים מחסור משמעותי בכוח האדם במקצועות מבוקשים רבים כמו למשל בתחום ההייטק, החלו מוסדות הלימוד להנגיש את המסלולים גם בעבור ציבור הדתיים והחרדים עם התאמה לסגנון ואורח החיים. במסגרת הנגשת הלימודים ניתנת הזדמנות לצעירים דתיים וחרדים לעבור מכינה בהתאם לתואר אותו אתם רוצים ללמוד, בהתאם לרצון והשאיפה האישית שלכם. זאת ועוד, סטודנטים דתיים וחרדים יכולים לקבל אפשרות ללמוד בכל תוכנית ע"פ הרצון והשאיפות המקצועיות, ובהתאם לכך לקבל מעטפת אקדמית כולל תוכניות ייחודיות המתבצעות בהפרדה מוחלטת בין גברים ונשים. הנושא של הנגשת הלימודים הגבוהים נחשב לאחד מהנושאים החשובים ביותרת בעבור מקבלי ההחלטות באקדמיה, ולכן מונו נציגים שמסייעים לסטודנטים דתיים לקבל את המענה הנדרש הן מבחינת סיוע כספי ונפשי והן מבחינת התאמה של מסלול הלימודים לצרכים הנדרשים.

לסיכום, המועצה להשכלה גבוהה מקדמת באופן משמעותי הנושא של הנגשת הלימודים גם בעבור סטודנטים דתיים וחרדים. מדובר במטרה מוצהרת של המועצה ועל כן ישנה מדיניות ברורה למשך השנים הקרובות הכוללות בין היתר הקמה של בתי כנסת בתוך הקמפוסים, מינוי של נציגים לטובת הסטודנטים הדתיים והחרדים וכן הקצאה של מלגות ייחודיות למגזר. רק בשנה החולפת למדו במוסדות כ 13,000 סטודנטים חרדים ועל כן ניתן לומר כי הנגשת הלימודים כבר עכשיו נושאת פירות. כסטודנטים דתיים וחרדים תוכלו לקבל את ההזדמנות ללמוד במסלולי לימוד מבוקשים, ובכך ליצור הזדמנויות תעסוקה וכן השכלה לטובת השתלבות ויצירת מערך שדרכו תוכלו להגשים חלומות מקצועיים ואישיים כאחד, תחת שמירה על כללי ההלכה.